Breeders’ Cup 2021: Results, winners, full race replays

Breeders' Cup results
Horsephotos/Getty Images
0 Comments

The 2021 Breeders’ Cup will give away $28 million in purses and awards to some of the best horses from around the world. The 14 championship races are held over two days, with 2-year-old juveniles running in 5 races on Future Stars Friday (Nov. 5) and older horses running in 9 races on Championship Saturday (Nov. 6).

NBC Sports is home to the 2021 Breeders’ Cup, providing live racing, in-depth analysis and expert picks before, during and after. Coverage kicks off with Future Stars Friday on November 5, from 5-9 p.m. ET on NBCSN, NBCSports.com and the NBC Sports app. On Saturday, coverage resumes on NBCSN, NBCSports.com and the NBC Sports app beginning at 2:30 p.m., ET with the broadcast jumping to NBC from 8:00-9:00 p.m ET.

Follow along here for live results from each race.

Related: How to watch the 2021 Breeders’ Cup

Results from Saturday, November 6

Classic (8:40 p.m. ET post time, $6 million purse)
1st: Knicks Go (Trainer: Brad Cox; Jockey: Joel Rosario)
2nd: Medina Spirit (Trainer: Bob Baffert; Jockey: John Velazquez)
3rd: Essential Quality (Trainer: Brad Cox; Jockey: Luis Saez)
Watch the full race

Turf (7:40 p.m. ET post time, $4 million purse)
1st: Yibir (GB) (Trainer: Yoshito Yahagi; Jockey: Oisin Murphy)
2nd: Broome (Trainer: Chad Brown; Jockey: Jose L. Ortiz)
3rd: Teona (IRE) (Trainer: Todd Pletcher; Jockey: John R. Velazquez)
Watch the full race

Distaff (7:00 p.m. ET post time, $2 million purse)
1st: Marche Lorraine (JPN) (Trainer: Yoshito Yahagi; Jockey: Oisin Murphy)
2nd: Dunbar Road (Trainer: Chad Brown; Jockey: Jose L. Ortiz)
3rd: Malathaat (Trainer: Todd Pletcher; Jockey: John R. Velazquez)
Watch the full race

Mile (6:20 p.m. ET post time, $2 million purse)
1st: Space Blues (IRE) (Trainer: Charles Appleby; Jockey: William Buick)
2nd: Smooth like Strait (Trainer: Michael McCarthy; Jockey: Umberto Rispoli)
3rd: Ivar (BRZ) (Trainer: Paulo Lobo; Jockey: Joseph Talamo)
Watch the full race

Sprint (5:38 p.m. ET post time, $2 million purse)
1st: Aloha West (Trainer: Wayne Catalano; Jockey: Jose Ortiz)
2nd: Dr. Schivel (Trainer: Mark Glatt; Jockey: Flavien Prat)
3rd: Following Sea (Trainer: Todd Pletcher; Jockey: John R. Velazquez)
Watch the full race 

Filly and Mare Turf (4:59 p.m. ET post time, $2 million purse)
1st: Loves Only You (JPN) (Trainer: Yoshito Yahagi; Jockey: Yuga Kawada)
2nd: My Sister Nat (Trainer: Chad Brown; Jockey: Jose Ortiz)
3rd: War Like Goddess (Trainer: William Mott; Jockey: Julien Leparoux)
Watch the full race

Dirt Mile (4:19 p.m. ET post time, $1 million purse)
1st: Life Is Good (Trainer: Todd Pletcher; Jockey: Irad Ortiz Jr.)
2nd: Ginobili (Trainer: Drayden Van Dyke; Jockey: Richard Baltas)
3rd: Restrainedvengence (Trainer: Val Brinkerhoff; Jockey: Edwin Maldonado)
Watch the full race

Turf Sprint (3:40 p.m. ET post time, $1 million purse)
1st: Golden Pal (Trainer: Wesley Ward; Jockey: Irad Ortiz Jr.)
2nd: Lieutenant Dan (Trainer: Steven Miyadi; Jockey: Geovanni Franco)
3rd: Charmaine’s Mia (Trainer: Philip D’Amato; Jockey: Flavien Prat)
Watch the full race

Filly and Mare Sprint (3:05 p.m. ET post time, $1 million purse)
1st: Ce Ce (Trainer: Michael McCarthy; Jockey: Victor Espinoza)
2nd: Edgeway (Trainer: John Sadler; Jockey: Joel Rosario)
3rd: Gamine (Trainer: Bob Baffert; Jockey: John Velazquez)
Watch the full race

Results from Friday, November 5

Juvenile Turf (8:30 p.m. ET post time, $1 million purse) 
1st: Modern Games (IRE) (Trainer: Charlie Appleby; Jockey: William Buick)
2nd: Tiz the Bomb (Trainer: Kenneth McPeek; Jockey: Ryan Moore)
3rd: Mackinnon (Trainer: Doug O’Neill; Jockey: Juan Hernandez)
Watch the full race

Juvenile (7:50 p.m. ET post time, $2 million purse) 
1st: Corniche (Trainer: Bob Baffert; Jockey: Mike Smith)
2nd: Pappacap (Trainer: Mark Casse; Jockey: Joe Bravo)
3rd: Giant Game (Trainer: Dale Romans; Jockey: Joseph Talamo)
Watch the full race

Juvenile Fillies Turf (7:10 p.m. ET post time, $1 million purse) 
1st: Pizza Bianca (Trainer: Christophe Clement; Jockey: Jose Ortiz)
2nd: Malavath (IRE) (Trainer: Frances Henri Graffard; Jockey: Ryan Moore)
3rd: Haughty (Trainer: Chad Brown; Jockey: Tyler Gaffalione)
Watch the full race

Juvenile Fillies (6:30 p.m. ET post time, $2 million purse) 
1st: Echo Zulu (Trainer: Steven Asmussen; Jockey: Joel Rosario)
2nd: Juju’s Map (Trainer: Brad Cox; Jockey: Florent Geroux)
3rd: Tarabi (Trainer: Cherie DeVaux; Jockey: Javier Castellano)
Watch the full race

Juvenile Turf Sprint (5:50 p.m. ET post time, $1 million purse) 
1st: Twilight Gleaming (IRE) (Trainer: Wesley Ward; Jockey: Irad Ortiz Jr.)
2nd: Go Bears Go (IRE) (Trainer: David Loughnane; Jockey: John Velazquez)
3rd: Kaufymaker (Trainer: Wesley Ward; Jockey: Jose Ortiz)
Watch the full race

Related: What to know about the 2021 Breeders’ Cup

Weekend schedule

Friday, Nov. 5 schedule

  • Juvenile Turf Sprint (Post time: 5:50 p.m. ET) – $1 million purse
  • Juvenile Fillies (Post time: 6:30 p.m. ET) – $2 million purse
  • Juvenile Fillies Turf (Post time: 7:10 p.m. ET) – $1 million purse
  • Juvenile (Post time: 7:50 p.m. ET) – $2 million purse
  • Juvenile Turf (Post time: 8:30 p.m. ET) – $1 million purse

Saturday, Nov. 6 schedule 

  • Filly and Mare Sprint (Post time: 3:05 p.m. ET) – $1 million purse
  • Turf Sprint (Post time: 3:40 p.m. ET) – $1 million purse
  • Dirt Mile (Post time: 4:19 p.m. ET) – $1 million purse
  • Filly and Mare Turf (Post time: 4:59 p.m. ET) – $2 million purse
  • Sprint (Post time: 5:38 p.m. ET) – $2 million purse
  • Mile (Post time: 6:20 p.m. ET) – $2 million purse
  • Distaff (Post time: 7:00 p.m. ET) – $2 million purse
  • Turf (Post time: 7:40 p.m. ET) – $4 million purse
  • Classic (Post time: 8:40 p.m. ET) – $6 million purse

Watch NBC Sports’ coverage of the 2021 Breeders’ Cup starting with Future Stars Friday on Nov. 5 from 5-9 p.m. ET (NBCSN) and continuing with Championship Saturday on Nov. 6 from 2:30-8:00 p.m. ET (NBCSN until 2:30, NBC from 8:00-9:00).